administrator , 03.10.2022

Ondra:

Ve čtvrtek 29. září jsme šli do planetária.

Když jsme vešli do sálu, uviděli jsme velikou kupoli  - planetárium. V ní byl pán, který nám řekl, jaký program nás čeká.  Měli jsme se podívat na různá souhvězdí, pár planet a do vzdáleného vesmíru.

Nejdříve jsme prozkoumali souhvězdí. Prý už od dávných dob jim lidé dávali jména podle různých mystických bytostí. Velmi užitečné souhvězdí je Malý vůz. Má v sobě Polární hvězdu, která ukazuje kudy na sever. Polárka je ale ve skutečnost Venuše. Zamířili jsme také na Měsíc. Prý je k nám otočený vždy jen jednou stranou a nikdo naživo neviděl jeho temnou stranu. Pak jsme se podívali na Mars. Prý na něm dřív byla voda. Také je na něm největší hora ve sluneční soustavě. Ještě jsme se podívali na Jupiter. Řádí na něm veliká bouřka, která už trvá 300 let, a vešly by se do ní dvě Země. Na konci jsme si povídali o asi nejbližší galaxii – Andromedě.

Velmi se mi ta zkušenost líbila.

Vojta:

Je čtvrtek 29. září a s celou školou jdeme do sálu do planetária.

Hned jak jsem vstoupil, jsem si pomyslel: „To je nádhera.“ Jakmile se všichni usadili, začali jsme s promítáním. Nejprve nám pán ukázal denní oblohu, jak zachází a vychází Slunce. Poté jsme přešli na noční oblohu, pán nám ukázal souhvězdí, planety sluneční soustavy a náš Měsíc. Nakonec jsme se podívali do dalekého vesmíru. Tedy na ostrov hvězd v souhvězdí Andromedy.

Moc se mi to líbilo a to nejen proto, že jsem fanoušek vesmíru, ale i proto, že to prostě bylo úžasné.